Бібліотека-філія                      с.Борове

Календар
«  Березень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всього відповідей: 216
Друзі сайту


Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Проблеми та взаємини

Старші й молодші діти в родині.

     У тих родинах, де двоє та більше дітей, вони навчаються протистояти труднощам швид­ше, ніж єдина «оранжерейна квітка», яку всі захищають від бур і потрясінь.
     Дошкільники часто симпатизують тим, хто має потребу в їхньому захисті й заступни­цтві: відомо, яку ніжність діти проявляють до зовсім маленьких дітей. У родині, де кілька дітей, створюються більш сприятливі умови для виникнення симпатії та любові між братами й сестрами, а на їхній осно­ві — і дружби. Старші й молодші діти багато часу проводять разом. Старші зазвичай за­хищають, допомагають молодшим: гуляють із ними, читають їм казки. У малят же рано розвивається звичка ділитися переживання­ми з братом і сестрою, уміння поспівчувати іншим.
     Але не завжди в родинах, де двоє й більше дітей, сестри й брати дружні та проявляють симпатію одне до одного. Трапляється й так, що між ними, хоча й нечасто, виникає воро­жість. І причиною цього найчастіше буває неоднакове ставлення батьків до старших і молодших дітей.
     Подеколи з народженням другої та третьої дитини батьки зосереджують усю свою увагу й любов на маляті, забуваючи, хоча й нена­довго, про старших дітей.
     Але й цього періоду може вистачити, щоб між батьками та старшими дітьми (а це, як правило, дошкільники) виникла відчу­женість або,, що ще небезпечніше,— озло­бленість старших дітей до малюка, «який відібрав» у них любов і ласку батьків.
     Для того щоб батьки, нарешті, згадали та звернули на них увагу, старші діти здатні на все: «на зло» галасують у той час, коли молодші сплять, вередують, упираються, не бажаючи підкорятися вимогам дорослих.
     Батьки не повинні забувати, що старші діти, хоча вони й не такі безпомічні й слабенькі, якими завжди здаються малята, так само по­требують пестощів, участі й уваги.
     Виховуючи молодшу дитину, неодмінно слід висувати до неї вимоги відповідно до її справжнього віку. Часто до старших і мо­лодших дітей батьки ставляться, самі не помічаючи цього, неоднаково: старшому часом дістається менше батьківської ласки, до нього нерідко висувають більші вимоги. А молодший довше за потрібне залишається «ще маленьким»*. І якщо старшим, як пра­вило, наша підвищена вимогливість піде на користь у майбутньому житті, то молодших ми самі, не бажаючи того, псуємо.
     Психологічні дослідження показують, що старші діти в родині частіше виростають більш вольовими, самостійними, а молодші й тим більше єдині — більш нервовими, роз­пещеними, безвільними. Особливості по­ложення старших і молодших дітей у родині подано в таблиці.
     Важливо регулювати опіку старших дітей над молодшими — поступово з віком вона має, природно, слабшати, інакше надмір­на опіка гальмуватиме розвиток активності й самостійності в молодших і може викли­кати, як ми нерідко спостерігаємо це, своє­рідну форму тиранства малюка над старшим братом або сестрою.
     Для того щоб у старших дітей після наро­дження малюка не з'явилося ворожості до нього, батькам слід заздалегідь підготувати їх і бути дуже уважними в розподілі своєї лю­бові між старшими дітьми й молодшими.
     Щоб дітям не було кривдно підготуйте старшу дитину до народжен­ня молодшої. Поясніть, що її не будуть любити менше, коли з'явиться новий член родини.
     Не дратуйтеся на прохання старших ді­тей побути з ними.
     Кілька днів на тиждень перед сном при­діляйте час розмові зі старшою дитиною. Це дасть їй упевненість у батьках: вони її не забули, вони вислухають її проблему і підкажуть рішення.

     Намагайтеся більше часу проводити всією родиною.

Дитина в родині
Переваги
Проблеми
Старша дитина
Отримує від батьків максимум уваги, тому впевнена в собі й стає справжнім лідером. Основна риса — ам­біційність. У житті зазвичай активніша, ніж молодші. Прагне до знань і досягає успіхів у кар'єрі. Рано фор­мується відповідальність
Часто проявляються владність і агресивність щодо молодших
Середня дитина
Незалежна, честолюбна, любить змагання і конкурен­цію. Це пов'язано з тим, що їй необхідно боротися зі старшим і молодшим за батьківську увйгу. Товариська, любить проводити час у великих компаніях, легко знаходить спільну мову з однолітками
Деякі з них — ябеди, які часто скаржаться батькам на своїх сестер і братів
Молодша дитина
Часто ніжна і розслаблена. Це пов'язано з тим, що батьки стають досвідченішими й мудрішими й пере­живають набагато менше, ніж з першими дітьми
Бувають ледачими, адже старші їм у всьому допомагають. Блискуче маніпулює людьми — використовує свою чарівливість, щоб змушу­вати оточуючих робити те, що вона хоче
Єдина
Добре організована, відповідальна (їй доводиться роз­раховувати лише на себе) і має багату уяву
Оточуючі вважають її зіпсованою, розпеще­ною, егоїстичною. Вона не звикла ділитися, її всі балують, їй дістається вся увага дорослих
     
     Уважно прислухайтеся до скарг дитини.

Як помирити дітей

     Пам'ятайте, що в конфлікті майже за­вжди винуваті обидві дитини. Знайдіть для дітей спільне хобі. Це може бути все що завгодно — від спорту до колекціонування.
     Створіть атмосферу, коли діти можуть побалакати відверто.